Sploty tkanin używanych do produkcji toreb

Z torbami reklamowymi spotkał się dziś chyba każdy i oczywiście trudno się temu dziwić. W zasadzie każde wyjście do sklepu kończy się tutaj tym, że wracamy z niego z torbą. Chyba że wcześniej zabraliśmy ze sobą własną torbę na zakupy, a tych przecież w naszych domach zazwyczaj nie brakuje. Nie jest żadną tajemnicą, że najczęściej są to torby wykonane z polipropylenu. Poza nimi wyróżnimy jednak także i te papierowe oraz bawełniane. Jeśli pod uwagę mielibyśmy wziąć tylko i wyłącznie te ostatnie warto przyjrzeć się ich splotom. Takie torby na zakupy mogą mieć bowiem trzy różne sploty.

Splot płócienny

Jest to typowy splot dla tkanin bawełnianych. Wykorzystując właśnie ten splot, tworzy się dziś obrusy, pościele, ubrania, a także i torby. Tkanina jest tu dwustronna najczęściej o gramaturze do 180 g. Jest to splot, w którym wątek oraz osnowa składają się z jednej przeplatanej między sobą nitki.

Splot skośny

Drugim splotem wykorzystywanym w torbach na zakupy jest splot skośny. Stosuje się go dla tkanin o gramaturze powyżej 180 g. Tkanina jest w tym przypadku jednostronna, a splot tka się z 1 nitki wątku i 3 nitek osnowy.

Splot panamowy

Przyjrzyjmy się jeszcze splotowi panamowemu, który stosowany jest przy grubych i dwustronnych tkaninach. Wyglądem jest on bardzo zbliżony do splotu płóciennego z tą tylko różnicą, że wątek i osnowa składa się z 3 splecionych ze sobą nitek.

Jeśli weźmiemy pod uwagę torby na zakupy, to najczęściej tworzy się je z wykorzystaniem pierwszego ze splotów.

About admin

Działacz na rzecz ekologii w przemyśle oraz życiu codziennym, propagator zastępowania szkodliwych surowców i rozwiązań technologicznych na eco-friendly.

2 thoughts on “Sploty tkanin używanych do produkcji toreb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *