recykling

Ustawa o torbach foliowych

Kolejny raz stajemy u progu wysiłków rządu który stara się wypchnąć stosowanie torebek wykonanych z tworzyw sztucznych na margines, a zastąpić je – w domyśle – powinny torby papierowe oraz te wykonane z bawełny.

Poprzednia ustawa co prawda spowodowała że zużycie „foliówek” spadło o około 30%, jednak wielu działaczy w branży znalazło sposoby aby obejść przepisy i mimo tego nadal stosować stare nieekologiczne materiały do produkcji toreb na zakupy w zgodzie z obowiązującymi przepisami ale bez obowiązujących opłat za nie.

Sytuacja powinna ulec poprawie, ponieważ nowe przepisy mają dokładnie i jednoznacznie określać aby torby wykonane ze sztucznych tworzyw podlegały opłacie recyklingowej już bez tego rodzaju nadużyć.

Uzbrajamy się w cierpliwość, niepokoją nas informacje o tym że niektóre sieci handlowe stosowały zwiększone opłaty za recykling toreb foliowych, ale jednocześnie tej opłaty nigdy nie odprowadzały do budżetu państwa bogacąc się na tym w nieuczciwy sposób.

Rzekomo było to spowodowane tym, że stosowali oni w swoich torbach parametry wykraczające poza te zdefiniowane ustawą z 2018 roku i nie obowiązywała ich ustawa recyklingowa.

Nowa ustawa ma zapobiegać pojawianiu się tego rodzaju niedokładnej interpretacji prawa i ustanawiać solidne standardy w tej sprawie.

About admin

Działacz na rzecz ekologii w przemyśle oraz życiu codziennym, propagator zastępowania szkodliwych surowców i rozwiązań technologicznych na eco-friendly.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *